taekwondo +48 509 427 980

Znajdziesz nas też na: taekwondo taekwondo

Taekwondo Gracki Team
AKADEMIA RUCHU

AKADEMIA RUCHU

MŁODZIEŻ I DOROŚLI

MŁODZIEŻ I DOROŚLI

obozy taekwondo

OBOZY SPORTOWE

 ZAWODY taekwondo

ZAWODY

WSPÓLNA PASJA

WSPÓLNA PASJA

Jesteś tutaj: Strona główna » TAEKWON-DO » O TAEKWON-DO

O TAEKWON-DO

Taekwon-do to koreańska sztuka walki i samoobrony. Jest to styl bogaty technicznie. Obrona i atak mogą być swobodnie prowadzone z ziemi i z powietrza, z każdego kierunku - przy użyciu dłoni, pięści, łokci, kolan i stóp. Przeważają techniki nożne, których ilość i różnorodność nie ma odpowiedników w żadnym innym stylu czy sporcie walki. Ciągłe prace mistrzów ( nie tylko koreańskich) nad modyfikacją Taekwon-do dają efekty w postaci nowych technik, coraz większej precyzji ich wykonania i skuteczności. Formy, czyli tul (koreańskie) są kompozycjami technik obrony i ataku z wyimaginowanymi i potencjalnymi przeciwnikami. Zawarte są w nich podstawy Taekwon-do. Prawidłowe opanowanie form pomaga ćwiczącemu w podjęciu efektywnej i efektownej walki realnej. Formy są nierozerwalnie związane z Taekwon-do - wskazują specyficzny styl poruszania się.

Walka, czyli matsogi, ma dwa oblicza - realne i sportowe. Są one od siebie w zasadniczy sposób różne. Walka jest fizycznym zastosowaniem technik obrony i ataku. Jest to naturalną konsekwencją poprzednio nabytych umiejętności. Jest również ich sprawdzianem. Poprzez walkę ćwiczący uczy się odczytywania intencji przeciwnika - bądź tego realnego (np. na ulicy), bądź na sportowej macie. Wprowadzenie uprzednio nauczonych technik do walki zwiększa satysfakcję ćwiczących. Sparring, czyli sportowa forma walki, zwiększa ducha walki, odwagę, opanowanie własnego ciała w warunkach stresu - przygotowuje do walki realnej. Taekwon-do to również techniki specjalne - charakterystyczne wyłącznie dla tego stylu - oraz techniki siły (rozbijanie twardych przedmiotów). W Taekwon-do wyróżnia się 10 stopni uczniowskich (cup) oraz 9 mistrzowskich (dan). Najniższym stopniem jest 10 kup, oznaczane białym pasem.

Podział stopni ma celu oznaczenie zaawansowania ćwiczących. Każdy stopień posiada określony kolor. Kolory pasów wiążą się z koreańską tradycją. W Taekwon-do wielkość i budowa ciała nie mają znaczenia. Jedynie poprzez właściwy trening można wytrenować organizm tak, aby mógł on dokonywać rzeczy pozornie niemożliwych. Trening Taekwon-do nie ogranicza się do mistrzowskiego wykonywania technik, lecz uzależniony jest przede wszystkim od koncentracji, spokojnego i czystego umysłu i indywidualnego nastawienia ćwiczącego.

Systematyczny trening taekwon-do wzmacnia serce, podnosi wydajność przemian metabolicznych, wpływa stabilizująco na ciśnienie krwi, zwiększa wytrzymałość kości i wiązadeł, poprawia zdolności motoryczne i koordynację ruchową oraz gibkość. Wpływa pozytywnie na samopoczucie, pomaga przezwyciężać stresy i napięcia związane z pracą zawodową, poprawia jakość życia.

Zaczerpnięte z www.federacjataekwondo.com